Spirulina patří mezi nejúčinnější přírodní prostředky na podporu hubnutí

Významnou roli v tom hraje fakt, že je koncentrovaným zdrojem aminokyselin a sacharidů, které se rychle vstřebávají do krevního řečiště. Náš mozek, konkrétně jeho část jménem hypotalamus, totiž vysílá signály hladu právě v okamžiku, kdy v krvi poklesne hladina cukrů a aminokyselin.

Tím, že spirulina pomáhá udržovat stálé koncentrace těchto látek, mozek nezačne signalizovat hlad ani v okamžiku, kdy je žaludek zcela prázdný – je prostě přesvědčený, že je tělo nasycené.

Druhý mechanismus, kterým spirulina pomáhá hubnout, nebyl doposud zcela uspokojivě objasněn. Americký lékař Richard Passwater je přesvědčený, že některé aminokyseliny obsažené ve spirulině, zvláště pak fenylalanin a tyrosin, přímo ovlivňují v mozku hladinu tzv. neurotransmiterů, tedy látek, které umožňují přenos nervových impulzů. Díky tomu může tato řasa ovlivňovat chemické procesy v mozku a s nimi i například náladu, vůli a chuť k jídlu.

Roli samozřejmě hraje i fakt, že spirulina obsahuje vyváženou kombinaci většiny živin, které organismus potřebuje ke svému fungování. Nedostatek některých nutrientů totiž často způsobuje “vlčí hlad” a tím podporuje vznik obezity. Navíc, pokud tělo při dietě nestrádá nedostatkem živin, nemá tendenci najíždět na “úsporný režim” (tedy zpomalovat metabolismus), což snižuje pravděpodobnost jo-jo efektu čili rychlého přibírání na váze po ukončení redukční kúry.

Díky souhře těchto faktorů spirulina významně ovlivňuje chuť k jídlu, zvláště pak na sladké, což je při hubnutí obzvláště důležité, a zkušenosti dietologů i jejich pacientů to potvrzují.

Výzkum z roku 1986 například zjistil výrazný úbytek váhy u obézních pacientů po čtyřech týdnech konzumace této řasy. I když samozřejmě platí, že samotné užívání jakéhokoli přípravku nestačí. Pro úspěšnou redukci hmotnosti je vždy zapotřebí v první řadě upravit rovnováhu mezi energetickým příjmem a výdejem.